Sfântul Pantelimon cinstit la Parohia Șcheia, protopopiatul Pașcani

Viața parohiei Iulie 28, 2017

Continuând o frumoasă tradiție inițiată de vrednicul preot Petru Ovidiu Aionesei în vremea când a slujit în această parohie (2008-2015), biserica cu hramul "Nașterea Maicii Domnului" din satul Șcheia, protopopiatul Pașcani, a îmbrăcat straie de sărbătoare prin pomenirea Sfântului Pantelimon.

Credincioșilor din satele Șcheia, Miclăușeni și Butea li s-a alăturat un grup de pelerini de la parohia Cârlig, protopopiatul Iași I, care a venit cu deosebită bucurie încă din zorii zilei.

Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită sub protia preacucernicului părinte protopop Pavel Postolache, având bucuria împreună slujirii cu arhim. Vichentie Amariei de la Mănăstirea Secu, pr. Dumitru Carp de la Parohia Bucium, Pr. Dumitru Lăzărică de la Parohia Prigoreni, Pr. Olăeru Ioan de la Parohia Vocotești, Pr. Ciprian Pătrașcu de la Parohia Hăbășești, pr. Iulian Crâșmăriuc de la Parohia Volinitirești, pr. Cătălin Oprea de la Parohia Hălăucești, pr. Petru Ovidiu Aionesei de la Parohia Cârlig și pr. Petru Constantinescu de la Parohia Buhăeni.

Părintele protoiereu a rostit cuvântul de învățătură în care a descris viața și pătimirle Sfântului Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, exprimându-și, totodată, bucuria că prin aceste sărbători Biserica aduce un prinos de cinstire și acelor sfinți care nu sunt trecuți cu cruce roșie în calendar.

La final, preoții și credincioșii au luat parte la agapa frățească în curtea bisericii parohiale. (Pr. Ciprian Nani, parohia Șcheia).

Citește alte articole despre: Șcheia, hram, Sfântul Pantelimon